Przerzutki rowerowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Czym byłby rower bez przerzutek? Można by powiedzieć, że tym samym, czym samochód bez skrzyni biegów. Sprawny system przełożeń to podstawa efektywnej jazdy. Czy jesteś pewien, że o przerzutkach rowerowych wiesz już absolutnie wszystko?

Działanie przerzutek rowerowych

Przerzutki rowerowe mocowane są na haku tylnego widelca ramy, odpowiadając za zmianę przełożeń. Najczęściej wyróżniamy przerzutki zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwszy z typów spotykany jest znacznie częściej, ze względu na prostszą, bardziej przystępną konstrukcję i szeroki zakres przełożeń. Drugim podziałem jest specyfikacja na przerzutki przednie oraz tylne.

Przerzutki rowerowe przednie

Przerzutki przednie podnoszą komfort jazdy, nawet w bardzo trudnych warunkach. Nadają się zarówno do rowerów trekkingowych, MTB, szosowych i przełajowych. Mocujemy je do roweru na trzy, różne sposoby:

  • z obejmą do rury podsiodłowej,
  • blachą do szalki osi supportowej,
  • śrubą do haka zintegrowanego z ramą.

Szeroki wybór przednich przerzutek wraz z niezbędnymi do ich montażu akcesoriami znajdziesz tutaj: https://www.rowertour.com/c/75/przerzutki-przednie

Przerzutki rowerowe tylne

Ważne, aby praca tylnej przerzutki była płynna i cicha. Powinny sprawdzać się nawet w złych warunkach terenowych, usprawniając jazdę i podnosząc jej komfort. Zwykle zużywają się szybciej, niż przerzutki przednie, wobec czego wymagają regularnej wymiany. Wśród uznanych producentów przerzutek rowerowych tylnych należy wyróżnić firmę Shimano – jej produkty możesz nabyć tutaj. Na uwagę zasługuje renomowany model przerzutki tylnej – Shimano Alivio, który znajdziesz pod adresem: https://www.rowertour.com/p/43466/shimano-alivio-rd-m4000-shadow-tylna-przerzutka-9rz. Shimano Alivio dedykowane są zawodowym rowerzystom, stawiającym na dynamikę jazdy. W agresywnej jeździe sprawdzi się również model Shimano Deore – dostępny tutaj.

Sprawny mechanizm przerzutek to gwarancja, że nasz jednoślad będzie jeździł sprawnie i lekko. Wybierajmy przerzutki najlepszej jakości, ale i pamiętajmy o ich okresowej kontroli i w razie potrzeby – wymianie. Ich sprawność nie tylko podnosi komfort jazdy, ale i zapewnia nam bezpieczeństwo na trasie.

Dodaj komentarz