Sztyce rowerowe – obowiązkowy element siodełka

Dobrze wyregulowane siodełko to element, który zapewni nam maksymalny komfort podczas jazdy. Nawet najmniejsze szczegóły, takie jak kąt nachylenia siodełka ma znaczenie dla naszej wygody. Niezbędnym elementem do ustawienia siodełek w pożądany sposób są sztyce rowerowe.

Sztyce rowerowe – rodzaje

Podstawowy podział wskazuje na sztyce standardowe i amortyzowane. Drugi z typów zapewnia skuteczne tłumienie drgań, za co zwykle odpowiada specjalna sprężyna. To wybór idealny szczególnie dla rowerzystów ekstremalnych – uprawiających dyscypliny takie jak np. downhill. Ze wsporników standardowych śmiało mogą korzystać ci, którzy jazdę na rowerze traktują z reguły rekreacyjnie.

Akcesoria do sztyc

Sztyce warto zaopatrzyć w obejmy zapewniające równomierne rozłożenie nacisku na wspornik. Wśród ważnych dodatków należy wyróżnić również odpowiednie tuleje redukcyjne, pierścienie usztywniające zacisk sztycy, śruby jarzma sztycy, jak i płyty zaciskowe. Każdy z tych elementów sprawi, że nasz wspornik siodełka będzie sprawował się jeszcze lepiej.

Dobrej jakości sztyc klasycznych i amortyzowanych, zacisków oraz akcesoriów szukaj pod adresem: https://www.rowertour.com/c/84/sztyce-zaciski

Kilka słów o siodełkach rowerowych

Warto nadmienić, że najlepsze sztyca nie będzie sprawowała się dobrze, gdy nie będzie jej towarzyszyło dobrej jakości siodełko. Jak wybierać siodełka rowerowe?

Zasada jest prosta – powinno być wygodne. Wbrew pozorem, znalezienie „tego jedynego” w tym wypadku może być nie lada wyzwaniem. Ważne, aby jasno określić swoje preferencje – jednym wygodniej będzie na siodełkach wąskich i krótkich, inni z kolei lepiej czują się na szerokich i odpowiednio długich. Siodełko powinno zostać dobrane indywidualnie do sylwetki rowerzysty.

Podstawowy podział obejmuje siodełka rowerowe damskie i męskie, dostosowane do odmiennej budowy ciała. Możemy wybierać spośród siodełek dedykowanym konkretnym typom kolarstwa, w tym np. szosowego. Do najwygodniejszych siodełek należą te z wypełnieniem żelowym – skutecznie tłumią drgania i nie odkształcają się. Sprawdzą się u każdego rowerzysty, lecz najlepiej współpracują z rowerami trekkingowymi.

 

Wyborze siodełka rowerowego oraz sztyc poświęćmy odpowiednio wiele uwagi. Ta pozornie poboczna decyzja będzie miała wpływ na nasz komfort podczas jazdy, a tym samym na efektywność treningu.

Szeroki wybór różnych rodzajów siodełek rowerowych znajdziesz tutaj: https://www.rowertour.com/c/355/siodelka-damskie

Dodaj komentarz