Manetki rowerowe. Czym są i jak często je wymieniać?

Manetki dla roweru są tym, czym dla samochodu dźwignia zmiany biegów. To integralna część układu napędowego, która steruje pracą przerzutek i przekładni. Ich prawidłowe działanie to podstawa komfortowej jazdy. Czy wiesz, czym kierować się wybierając manetki rowerowe do ukochanego jednośladu?

Jak działa manetka rowerowa?

Niezależnie od typu i przeznaczenia roweru, zasada działania manetek pozostaje praktycznie niezmienna. Jej głównym celem jest popuszczanie bądź wyciąganie linki sterującej, która biegnie do przerzutki lub przekładni. W zależności od długości, o jaką manetka wyciągnie linkę, przemieszcza się wózek lub prowadnica przerzutki, co z kolei powoduje przeskok łańcucha z jednej zębatki na kolejną. Choć może brzmieć to nieco zawile, warto zapamiętać jedno – manetki rowerowe są tym, czym dla samochodu skrzynia biegów. Bez nich daleko nie zajedziemy!

Najpopularniejsze rodzaje manetek

Choć na rynku stale pojawiają się coraz to nowsze, rowerowe innowacje, zasadniczo wyróżniamy kilka typów manetek, które najczęściej możemy spotkać w naszych jednośladach.

  • Manetki dźwigniowe – o najprostszej konstrukcji, wyjątkowo popularne;
  • Manetki „Rapid-fire” – najczęściej spotykane w rowerach MTB, w ich produkcji przoduje marka Shimano.
  • Manetki „E-Z” – charakterystyczne, złożone z dwóch dźwigni;
  • Manetki „Trigger” – podobnie jak poprzednie, zawierają dwie dźwignie, lecz obsługujemy je w wygodniejszy sposób – za pomocą kciuka;
  • Manetki końcowe – typowe dla rowerów szosowych i górskich, zakładane na koniec kierownicy;
  • Klamkomanetki szosowe – zintegrowane z klamkami hamulcowymi, typowe dla rowerów szosowych;
  • Manetki obrotowe.

Wymieniajmy manetki rowerowe regularnie

Jak każdy, inny element roweru, manetki ulegają zużyciu. To naturalny proces związany ze stałą ich eksploatacją. Oczywiście, dobre manetki rowerowe (warte uwagi są te firmy Shimano) posłużą nam znacznie dłużej, niż te o wątpliwej jakości wykonania, dlatego na tym elemencie roweru nie warto zbytnio oszczędzać.

Atrakcyjną, szeroką ofertę różnych rodzajów manetek rowerowych znajdziesz pod adresem: https://www.rowertour.com/c/69/manetki-klamkomanetki/ .

Dodaj komentarz