Korby rowerowe – niepozorny sprzymierzeniec jazdy

Korby rowerowe to elementy układu napędowego, które z biegiem czasu mogą ulegać zużyciu. Aby jazda twoim jednośladem była stale bezpieczna i komfortowa, warto od czasu do czasu je wymieniać. Czy wiesz, jakiej korby potrzebuje twój rower?

Korby rowerowe to zwykle jedna z najbardziej masywnych części roweru – przenoszą największe obciążenia w jego układzie, dlatego musi cechować je odpowiednia waga. To naturalne, że ten wykonujący potężną pracę element z biegiem czasu ulega eksploatacji. Regularne wymienianie korb służy nie tylko jakości jazdy, ale i twojemu bezpieczeństwu. Na tym elemencie nie warto oszczędzać – wybierając korbę dobrej jakości możesz mieć pewność, że będzie spełniała swoje zadanie przez długi czas.

W zależności od rodzaju roweru, spotykamy różne rodzaje korb. Inną budowa cechują się te dedykowane rowerom do MTB, a inną przeznaczone do jednośladów do jazdy ekstremalnej, czy zwykłego przemieszczania się po mieście.

Korby rowerowe do BMX i MTB

Jeśli twoją pasją jest BMX, powinieneś wybierać korby o sztywnej i bardzo wytrzymałej konstrukcji. Umożliwiają bardziej płynne pedałowanie i dobry wpływ na cały układ hamulcowy. Wśród korb dedykowanych rowerom BMX szczególną popularnością cieszą się korby Shimano, które możesz nabyć tutaj.

Mechanizmy korbowe w rowerach MTB powinny sprawnie współpracować z jednośladami na dużych kołach. Pożądane cechy korb rowerowych do rowerów górskich to również uniwersalna, szeroko stopniowana kaseta.

Korby szosowe i trekkingowe

Korby szosowe trekkingowe zwykle cechują się niższą wagą, a zarazem płynnym i intuicyjnym działaniem. I w tej kategorii ponownie na prowadzenie wychodzą korby Shimano – wykorzystujące tańsze, lecz równie wysokogatunkowe odpowiedniki drogich materiałów takich jak tytan, co pozwala zaznać emocji profesjonalnych kolarzy w znacznie przystępniejszej cenie.

Nie zaniedbujmy stanu naszych korb rowerowych – w końcu to one w dużej mierze odpowiadają za komfort naszej jazdy. Regularne ich wymieniane zapewni nam nie tylko lepsza wygodę prowadzenia roweru, ale i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz